Jak poprawić trawienie? Proces trawienia w pigułce 

Układ pokarmowy jest jednym z najważniejszych narządów ludzkiego organizmu. Odpowiada za trawienie, wchłanianie i wydalanie pokarmu oraz wody. Układ pokarmowy składa się z jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego i odbytnicy.

Na narządy układu pokarmowego wpływają różne czynniki: aktywność fizyczna, dieta i stres. Choroby układu pokarmowego są bardzo powszechne. Problemy z trawieniem dotyczą chyba każdego z nas. Niestrawność, uczucie ciężkości po posiłku, zgaga, ból brzucha z odbijaniem, wzdęcia, zaparcia lub biegunki – to częste dolegliwości układu pokarmowego, na które apteka oferuje wiele preparatów.

Jak poprawić trawienie pokarmów i wchłanianie składników odżywczych? 

Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej, a potem przemieszcza się do żołądka, dwunastnicy i jelit. Niestrawione fragmenty jedzenia znajdują się w jelicie grubym oraz odbycie. Prawidłowe trawienie białek, węglowodanów i tłuszczów jest niezbędne do zachowania zdrowia. Enzymy trawienne wydzielane w kolejnych etapach procesu rozkładają pokarm na części pierwsze. Zostają one wchłonięte przez ściany jelita i rozprowadzone po ciele przez krew i limfę.

Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia cierpi na problemy trawienne. Najczęstszą przyczyną zaburzeń trawienia jest niewłaściwa dieta. Organizm człowieka wymaga pożywienia, które zawiera białka (mięso i nabiał), węglowodany (pieczywo), witaminy i minerały. Jeśli w diecie brakuje tych składników odżywczych lub jeśli jemy zbyt szybko lub zbyt dużo na raz, wtedy ryzykujemy poważne zaburzenia w układzie pokarmowym.

Innymi najczęstszymi przyczynami zaburzeń pracy układu pokarmowego są:

  • Brak błonnika w diecie;
  • Nadmierne spożycie alkoholu;
  • Zbyt duża ilość kofeiny;
  • Zła higiena;
  • Nadwaga;
  • Stres;
  • Stosowanie antybiotyków i innych leków

Jeśli mamy przewlekłe problemy z żołądkiem, to rozważmy zmianę diety, aby zawierała więcej świeżych owoców i warzyw, a mniej tłustych potraw. Starajmy się nie pić herbaty lub kawy podczas posiłków, ponieważ mogą one powodować niestrawność i dyskomfort, gdy są spożywane na pusty żołądek. Pijmy dużo wody w ciągu dnia, ponieważ odwodnienie może również przyczynić się do problemów trawiennych, takich jak zgaga i cofanie się kwasu. Układ pokarmowy jest jednym z najbardziej złożonych organów w naszym ciele i jeśli nie działa prawidłowo, możemy mieć wiele problemów.

Jak wspomóc trawienie? 

Najczęstszym problemem jest niestrawność. Przyczyny mogą być różne: przejedzenie, spożywanie pikantnych potraw czy picie alkoholu przed snem. Aby uniknąć niestrawności w ciągu dnia, należy jeść małe porcje zdrowej żywności między posiłkami zamiast trzech dużych posiłków dziennie. Jeśli niestrawność występuje po zjedzeniu dużego posiłku w nocy i trudno jest zasnąć z powodu zgagi lub cofania się kwasu to w ciągu dnia ograniczmy spożycie tłustych pokarmów i pikantnych potraw.

Problem może być tak prosty, jak niestrawność po posiłku lub ból brzucha po spożyciu niektórych pokarmów, lub bardziej poważny – zgaga lub zapalenie błony śluzowej żołądka. Problemom trawiennym towarzyszą zwykle inne objawy, takie jak wzdęcia, wzdęcia i skurcze.

Oprócz właściwego odżywiania, stosowanie leków może pomóc w złagodzeniu tych objawów. Apteka oferuje wiele leków na trawienie: środki zobojętniające, przeczyszczają

Różnorodne problemy trawienne są powszechne. Niestrawność, uczucie ciężkości po posiłku, zgaga, odbijanie się bólem brzucha, wzdęcia, zaparcia i biegunki – to najczęstsze dolegliwości układu pokarmowego człowieka. Na nie istnieje wiele leków sprzedawanych w aptekach.

Zasadniczą różnicą między nimi jest ich skład i działanie na organizm. Niektóre leki mają tylko jeden wpływ na żołądek: łagodzą zgagę lub wzdęcia, inne działają zarówno na zgagę, jak i na biegunkę lub zaparcia. A niektóre leki mają dodatkowe właściwości, które mogą być przydatne dla osób cierpiących na przewlekłe choroby przewodu pokarmowego (zapalenie żołądka, wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

Głównym celem wszystkich leków przeznaczonych do leczenia zaburzeń trawienia jest unormowanie procesu trawienia poprzez zmniejszenie objawów i jak najszybsze ich wyeliminowanie. Należy pamiętać, że każdy lek ma swoje przeciwwskazania i skutki uboczne, dlatego przed jego zażyciem konieczna jest konsultacja z lekarzem. Wówczas powie on, jaki rodzaj leku najbardziej nam odpowiada.

Artykuł powstał przy współpracy z apteką internetową https://aptekapapaya.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.