Jak działa promiennik podczerwieni? Bezpieczne i wydajne promienniki ciepła na podczerwień

Promienniki podczerwieni to świetny sposób na ogrzewanie domu zimą, zwłaszcza jeśli mieszkamy w starszym domu ze słabą izolacją. Ich działanie polega na wytwarzaniu promieni podczerwonych, które promieniują z grzejnika do pomieszczenia. Elektryczne promienniki podczerwieni nie mają żadnych ruchomych części, więc są bezpieczniejsze niż inne rodzaje grzejników.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat promienników ciepła na podczerwień? Jak działają promienniki podczerwieni?

Promiennik podczerwieni – jak to działa? Promieniowanie podczerwone

Promienniki podczerwieni wykorzystują do działania energię elektryczną. Wytwarzają – zgodnie ze swoją nazwą – promieniowanie podczerwone, które w rzeczywistości jest ciepłem. Podobne promieniowanie generuje słońce. Promieniowanie to jest emitowane przez element, który wytwarza dużo ciepła, ale mało światła widzialnego. Zewnętrzna obudowa promiennika blokuje większość światła widzialnego, więc nie widać, że żarzy się na czerwono lub pomarańczowo, jak w przypadku ognia.

Promienie podczerwone przemieszczają się następnie w powietrzu, aż trafią na obiekt, który je absorbuje. Działa to, ponieważ wszystkie obiekty powyżej zera bezwzględnego emitują promieniowanie podczerwone na pewnym poziomie. Na przykład, jeśli umieścimy rękę w pobliżu promiennika podczerwieni, poczujemy ciepło w postaci promieniowania podczerwonego, mimo że nie dochodzi z niego żadne widzialne światło. Jeśli jednak położymy dłoń w pobliżu żarówki (która również wytwarza ciepło), nie poczujemy nic, ponieważ z tej żarówki nie wydobywa się żadne promieniowanie podczerwone!

Ogrzewanie promiennikowe – skuteczny sposób na ogrzewanie pomieszczeń w domu i nie tylko

Grzejniki na podczerwień mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu, w tym w kuchni, łazience i pralni. Są idealne do zmniejszenia ryzyka kondensacji, gromadzenia się pleśni i grzybów na oknach i ścianach. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie ogrzewanie konwekcyjne może sobie nie poradzić.

Promienniki ciepła na podczerwień są popularne do stosowania w łazience, ponieważ nie emitują wilgoci ani pary. Suche ciepło wytwarzane przez elektryczne promienniki podczerwieni pomaga zapobiegać rozwojowi pleśni na zasłonach prysznicowych i płytkach, zapewniając jednocześnie użytkownikowi komfort cieplny.

Ponieważ grzejniki na podczerwień wytwarzają suche ciepło, są idealne do stosowania w kuchniach, gdzie wilgoć może powodować uszkodzenia podłóg, ścian i szafek. Można zastosować promiennik ścienny lub sufitowy – wszystko zależy od preferencji użytkownika i rozplanowania pomieszczenia.

Odpowiedni promiennik podczerwieni może też sprawdzić się świetnie w pralni. Promiennik podczerwieni może ogrzać to miejsce szybko i skutecznie, nie zajmując zbyt wiele miejsca i nie robiąc hałasu.

Promienniki podczerwieni nie tylko do ogrzewania pomieszczeń domowych. Gdzie jeszcze sprawdzi się ogrzewanie na podczerwień?

Oprócz tego, że promiennik podczerwieni może posłużyć do ogrzewania domu, można go zastosować do zapewnienia komfortu cieplnego także w innych miejscach. Sprawdzi się również na otwartych przestrzeniach! Jego wydajność jest znacznie większa niż wydajność grzejników konwekcyjnych, które trudno byłoby zastosować poza domem. Promienniki podczerwieni dają możliwość ogrzewania przestrzeni zewnętrznych, będą idealnym rozwiązaniem np. w ogrodach zimowych, na patio czy tarasie. Wykorzystując ten sposób ogrzewania, można zagwarantować sobie komfort cieplny podczas delektowania się kawą czy herbatą w ogrodzie nawet w chłodne miesiące. Panel grzewczy może cechować się wysoką efektywnością energetyczną, wystarczającą do ogrzania hal produkcyjnych, wnętrz kościołów, hangarów, centrów handlowych, obiektów sportowych czy ogródków gastronomicznych. Jest to ponadto rozwiązanie ekologiczne, które nie generuje żadnych spalin ani szkodliwych substancji, dlatego jest w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Ponadto działanie promienników podczerwieni jest bardzo ciche. Wystarczy więc zamocować promiennik podczerwieni na suficie czy ścianie i cieszyć się przyjemnym ciepłem.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/ – producentem oraz autoryzowanym dystrybutorem krótkofalowych promienników podczerwieni i systemów sterujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.